سایت آگهی کاوش تخصص
سایت آگهی کاوش تخصص

توضیحاتی در مورد عفونت های ادراری در مردان و زنان

توضیحاتی در مورد عفونت های ادراری در مردان و زنان

همانگونه که می دانیم عفونت مجاری ادراری یکی از رایج ترین انواع عفونت ها به شمار می رود که به واسطه باکتری ها به وجود می آید، یعنی اگر عفونت در هر یک از قسمت های دستگاه ادراری وجود داشته باشد، می تواند کلیه ها، مجاری ادراری و یا مثانه را درگیر کند. در حقیقت این بیماری در میان افراد مختلف از جمله: کودکان، کهنسالان و بیمارانی که مبتلا به دیابت هستند بسیار فراوان دیده می شود، البته این بیماری در زنان به دلیل پیچیدگی ساختار دستگاه ادراری شان بیشتر از مردان دیده می شود و حتی ممکن است چندین مرتبه عفونت ادراری را تجربه کنند، اما این نوع عفونت زیر نظر پزشک و مصرف آنتی بیوتیک قابل درمان است. این بیماری در  صورتی که با بی توجهی افراد همراه باشد و به موقع درمان نشود، می تواند به کلیه ها آسیب برساند.

گفتنی است که ادرار معمولا فاقد باکتری است و مجاری ادراری زمانی عفونت می کند که باکتری ها به داخل مثانه راه پیدا می کنند و از آنجایی که مجرای پیشاب خانم ها نسبت به مردان کوتاه تر است، از اینرو باکتری ها خیلی راحت تر می توانند به مثانه راه یافته و باعث عفونت ادراری در زنان شوند. عفونت مثانه نیز یکی از شایع ترین انواع عفونت های ادراری است که به آن التهاب مثانه گفته می شود. یکی از نکات مهم آن است که ساختار دستگاه ادراری به گونه ای است که معمولا از ورود باکتری ها جلوگیری می کند، اما گاهی اوقات باکتری ها از دیوار دفاعی گذشته و از طریق مجرای ادراری وارد می شوند و سپس به سمت مثانه حرکت می کنند، گاهی مواقع نیز استفاده از وسایل پیشگیری از بارداری به وسیله بانوان، احتمال بیماری عفونت ادراری را بالا می برد، البته عوامل دیگری، مانند: پروستات بزرگ شده، سنگ کلیه، اختلالات دستگاه ادراری و ضعف سیستم ایمنی بدن نیز خطر ابتلا به عفونت ادراری را افزایش می دهد.

پیشنهاد ما به شما این مطلب است
در مورد ازدواج موفق چه می دانید

 

دو قسمت از دستگاه ادراری انسان:

1- دستگاه ادراری فوقانی که شامل دو عدد کلیه و دو عدد حالب یعنی میز نای می باشد.

2- دستگاه ادراری تحتانی که از مثانه و مجرای ادراری یعنی پیشابراه تشکیل شده است.

در حقیقت عفونت می تواند هر قسمتی از دستگاه ادراری را درگیر کند، اما بیشتر عفونت های ادراری در قسمت دستگاه ادراری تحتانی یعنی مثانه و پیشابراه اتفاق می افتد.

نکته قابل توجه آن است که افراد مبتلا به عفونت ادراری اگر به موقع تحت درمان قرار گیرند خطرجدی آنها را تهدید نمی کند، اما اگر به موقع درمان نشوند، می تواند به عفونت های طولانی مدت و عود کننده تبدیل شود و باعث آسیب رسیدن به کلیه شود. افراد مبتلا به این بیماری حتما باید مدتی تحت نظر پزشک باشند تا دوره درمان آنها کامل شود. این بیماری در کودکان به مراتب خطرناک تر است و در صورت درمان نشدن به موقع آسیب جدی به کلیه های آنها وارد می کند.

 

8 مورد از علائم عفونت ادراری:

1- تغییر رنگ ادرار در افراد

2- بد بو شدن ادرار

3- سوزش در هنگام ادرار کردن

4- درد لگن در خانم ها

5- درد معقد در آقایان

6- مشاهده لکه های خونی در ادرار

7- تکرر در ادرار

8- احساس درد در قسمت پایین کمر

قابل ذکر است که این بیماری به هیچ عنوان مسری نیست و معمولا این بیماری بر اثر مشکلات کلیوی و اختلالات مربوط به مثانه ایجاد می شود.

 

بیماری یوروسپسیس چیست؟

یوروسپسیس بیماری است که عفونت دستگاه ادراری فوقانی، کلیه ها را درگیر می کند و اگر باکتری ها از طریق کلیه های عفونی وارد خون شوند، می توانند بسیار خطرناک باشند و حتی منجر به افت فشار خون و مرگ افراد شود.

پیشنهاد ما به شما این مطلب است
دانلود متن و صوت دعای جوشن کبیر شب قدر آنلاین + ترجمه

 

4 مورد از علائم عفونت ادراری فوقانی:

1- داشتن حالت تهوع

2- استفراغ

3- تب و لرز

4- درد در پشت قفسه سینه و پهلوها

دلیل بیشترین عفونت ادراری در زنان

به دلیل ساختار پیچیده دستگاه تناسلی زنان و کوتاه بودن مجرای ادراری آنها باعث شده است تا عفونت ادراری در زنان بیشتر از مردان باشد. خانم ها ممکن است چندین مرتبه به این عفونت مبتلا شوند، البته زنان یائسه به دلیل آنکه استروژن بدنشان کمتر است بیشتر مبتلا به عفونت ادراری می شوند. در حقیقت خانم های جوانی که قبلا دچار این عفونت شده اند یا ارتباط جنسی داشته اند و یا از اسپری های اسپرم کش به همراه کاندوم استفاده می کنند و حتی در خانم های باردار این بیماری شایع تراست.

 

6 مورد از راه های پیشگیری از عفونت ادراری زنان:

1-  باید از نگه داشتن طولانی ادرار خودداری کنند.

2- از لباس زیرهای نخی استفاده کنند.

3- حداقل 8 تا 10 لیوان آب در روز بنوشند.

4- از ژل های اسپرم کش استفاده نکنند.

5- از پوشیدن لباس های تنگ جدا خودداری کنند.

6- از محصولات بهداشتی و ژل و کرم های معطر استفاده نکنند.

 

عفونت ادراری در کودکان

عفونت ادراری در کودکان یکی از شایع ترین بیماری ها در کودکان است و از مهمترین دلایل مبتلا شدن آنها ورود میکروب به مجاری ادراری کودکان است. بیشتر میکروب هایی که باعث عفونت ادراری در کودکان می شود از میکروب های دستگاه گوارش است و در صورت درمان نکردن به موقع عفونت ادراری، موجب نارسایی کلیه و فشار خون در کودکان می شود.

پیشنهاد ما به شما این مطلب است
ثبت و درج آگهی رایگان دامپزشکی + مدت محدود
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × سه =