سایت آگهی کاوش تخصص
سایت آگهی کاوش تخصص

تفاوت روماتولوژیست با متخصصان ارتوپد

تفاوت روماتولوژیست با متخصصان ارتوپد

روماتولوژیست بیماری های اسکلتی و عضلانی که با مفاصل و بافت های نرم، بیماری خود ایمنی و اختلالات ارثی و غیره سرو کار دارند را تشخیص داده و به درمان آنها می پردازد. قابل ذکر است که روماتولوژیست با متخصصان ارتوپد فرق می کند، به این صورت که روماتولوژیست برای درمان مفاصل و بیماری های اسکلت و عضلانی جراحی انجام نمی دهد و وظایف آنها پیدا کردن علت بیماری و درمان بیماران است،

مثلا: آنها بیماری های روماتیسمی، التهابی و خود ایمنی را درمان می کنند. اما متخصصان ارتوپد وظایف جراحی را بر عهده می گیرند.

6 مورد درمان بیماری توسط روماتولوژیست ها:

1- آرتریت یا آرتروز

2- واسکولیت

3- بیماری بافت هم بند مختلط

4- نقرس

5- پلی میوزیت

6- سندروم شوگرن

متخصصان برای درمان بیماران خود بیشتر از روش های دارو درمانی، فیزیوتراپی، کار درمانی و توانبخشی و حتی در برخی مواردی که نیاز به جراحی باشد استفاده می کنند.

در سال های گذشته پیشرفت های زیادی در مورد بیماری های روماتولوژی براساس مطالعه و تحقیق صورت گرفته است.

مثلا: عوامل دارویی به عنوان یک درمان تایید شده برای افرادی که به بیماری های مزمن و شدید سیستم حرکتی مبتلا هستند در حال انجام است که همه این وظایف بر عهده روماتولوژیست است.

این متخصصان بیشتر در کلینیک های سرپایی مشغول به خدمت هستند و معمولا با بیمارستان ها نیز در ارتباط هستند و می توانند به بیماران بستری شده نیز کمک کنند. زمانی که به یک پزشک روماتولوژی مراجعه می کنید اولین سوالی که از شما می پرسد این است، چه کارهایی باعث درد در شما می شود؟ و یا این که چند وقت یک بار این علائم به سراغ شما می آید؟ و یا کدام ناحیه از بدنتان درد می کند؟ و غیره و براساس همان سوالات به درمان شما می پردازد.

پیشنهاد ما به شما این مطلب است
در مورد تاریخچه کریسمس چه می دانید

4 مورد از معاینه بدنی توسط متخصص روماتولوژی:

1- به دنبال علائم التهاب و تورم می گردد.

2- سرتا پای بیمار را از چشم، دهان و غیره بررسی می کند.

3- با فشار دادن مفاصل بیمار پی به درد آنها می برد.

4- نبض بیمار گرفته و قلب و ریه را گوش می کند.

آرتریت روماتوئید یک نوع اختلال التهابی مزمن است که می تواند خیلی بدتر از درد مفاصل باشد و آسیب های فراوانی به چشم، قلب و ریه برساند. برخلاف مفاصل که باعث ساییدگی می شود، آرتریت روماتوئید روی یک لایه پوشاننده مفاصل قرار می گیرد و همین باعث التهاب دردناک

می شود که به مرور زمان به فرسایش استخوان ها می انجامد.

این بیماری اول از مراحل کوچک انگشتان دست و پا شروع شده و کم کم به مچ دست، زانو، مچ پا، آرنج و غیره گسترش می یابد و این بیماری حتی می تواند به اندام های  غیر مفصلی، مانند: چشم، ریه، قلب، کلیه و غیره نیز تاثیر بگذارد، بنابراین افراد باید در صورت ناراحتی و تورم مداوم در مفاصل هر چه سریعتر به پزشک مربوطه مراجعه کنند.

بررسی های انجام شده در مورد آرتریت روماتوئید حاکی از آن است که حدود 400 هزار نفر در ایران مبتلا به این بیماری هستند و همه اینها ناشی از تغذیه و سبک زندگی نادرست بوده است، در گذشته خیلی از افراد تصور می کردند که این بیماری فقط در کسانی که در نواحی مرطوب زندگی می کنند، دیده می شود ولی امروزه ثابت شده است که این بیماری در همه جای دنیا وجود دارد.

پیشنهاد ما به شما این مطلب است
احادیث زیبا و آموزنده از پیامبر و معصومین

آزمایش آرتریت روماتوئید به این صورت است که پزشک خون و مایعات بدن بیمار را مورد بررسی قرار می دهد و یا از مفاصل بیمار عکس برداری می کند. این متخصصان باید برای تسکین درد و معالجه بیماران خود به دنبال علت و دلایل آن باشند و بیماران نیز وظیفه دارند که هر چه در مورد بیماری خود می دانند بدون هیچ کم و کاستی با پزشک خود در میان بگذارند.

مثلا: این که از چه داروهایی مصرف می کنند یا در خانواده چه نوع بیماریهایی وجود دارد و غیره تا پزشکان بتوانند با یک برنامه ریزی دقیق پزشکی به آنها کمک کنند.

در ضمن باید بگوییم که هیچ درمانی برای آرتریت روماتوئید وجود ندارد اما در صورتی که افراد با دیدن علائم زودتر به پزشک مراجعه کنند با داروهای ضد روماتیسم می توان تا حدودی از پیشرفت آن جلوگیری کرد.

افرادی که با چنین بیماری هایی دست و پنجه نرم می کنند باید سبک و نوع زندگی خود را تغییر دهند زیرا این روش می تواند در بهبود نسبی زندگی آنها موثر باشد.

مثلا: به طور مرتب ورزش کنند زیرا ورزش می تواند به مفاصل افراد کمک کند، البته قبل از ورزش باید با پزشک خود مشورت کنند.

افراد با کاهش استرس در زندگی می توانند در مقابل درد مقاوم باشند، همه ما می دانیم که دردهای ناشی از این نوع بیماری می تواند بر کارو زندگی افراد تاثیر گذاشته و آنها را دچار افسردگی و اضطراب شدید کند که در این صورت باید حتما با پزشک مربوطه در میان گذاشته تا راه کارهایی که پزشکان به شما پیشنهاد می دهند را برای بهبودی زندگی خود انجام دهید.

پیشنهاد ما به شما این مطلب است
سرطان پستان + تشخیص و درمان آن

5 مورد از شایع ترین روماتیسم ها:

1- روماتیسم ستون فقرات

این نوع بیماری همراه با کمر درد است و بیشتر در آقایان دیده می شود

2- روماتیسم مفصلی

زمانی اتفاق می افتد که با تخریب شدن مفاصل دست و پا باشد.

3- تب روماتیسمی

بیشتر در کودکان و نوجوانان دیده می شود و با گلودرد همراه است.

4- نقرس

در افرادی دیده می شود که اسید اوریک بالایی دارند.

5- بهجت

یک نوع بیماری است که با آفت دهان و درگیری چشم و مغز و غیره ایجاد می شود.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 − 7 =