سایت آگهی کاوش تخصص
سایت آگهی کاوش تخصص

اهمیت دندانپزشکی کودکان توسط والدین

اهمیت دندانپزشکی کودکان توسط والدین

همه ما می دانیم که کودکان تا یک سن خاصی دارای دندان های شیری هستند و بعد از آن کم کم دندان های دائمی جایگزین دندان های شیری خواهند شد. متاسفانه خیلی از خانواده ها با این طرز تفکر که دندان های شیری کودکانشان دائمی نیستند و تا یک سن خاص کم کم ریخته و بعد دندان های دائمی جایگزین آن می شود از بهداشت دهان و دندان کودکان خود غافل می شوند و به آنها رسیدگی نمی کنند، در حالی که بهداشت دندان های کودکان یک سرمایه با ارزش برای آینده آنهاست، هر چه والدین به دندان های کودکان خود در سنین پائین تر توجه بیشتری کنند و آنها را مرتب به دندانپزشک ببرند، به طبع کودکان در بزرگسالی دارای دندان های سالم تری از نظرب هداشت دهانی و دندان خواهند داشت.

دندانپزشکی کودکان یک شاخه ای از دندانپزشکی است که وظیفه آنها ارائه خدمات بهداشتی و درمانی صحیح به کوکان از سنین پایین تا بزرگسالی مخصوصا برای کودکان دارای نیازهای ویژه، مانند: کودکان سندروم داون و غیره است. دندانپزشک کودکان به مدیریت رفتاری، جسمی و مسائل مربوط به رشد دهان و دندان و صورت کودکان می پردازد.

مراقبت های اولیه یکی از مسائل بسیار مهم در بهداشت دهان و دندان کودکان است به این صورت که چگونگی رشد، مراقبت و ریختن دندان های شیری کودکان به طور مستقیم در آینده بر روی رشد دندان های دائمی کودکان تاثیر فراوانی می گذارد و اگر در رشد دندان های شیری آنها مشکلی به وجود بیاید، والدین باید بدانند که کودکان در بزرگسالی با مشکلات فراوانی روبه رو خواهند شد و حتی باید برای درمان

پیشنهاد ما به شما این مطلب است
تاریخچه رسم و رسوم چهارشنبه سوری

دندان های آنها هزینه های بسیار گزافی پرداخت کنند به همین دلیل است که به پدران و مادران توصیه می شود از همان دوران کودکی و حتی نوزادی، آنها را نزد متخصصان دندانپزشکی کودکان ببرند تا اگر مشکلی دارند توسط آنها درمان شوند.

 

3 مورد از خدمات دندانپزشکی کودکان:

1- فلوراید درمانی موضعی

این روش برای جلوگیری از پوسیدگی دندان و حفره های دندانی کودکان به کار می رود و مینای دندان را تقویت می کند.

2- شیار بندی دندان در کودکان

دندان های آسیاب کودکان که از قسمت های مهم دندان و مخصوص جویدن غذاست، هنگام غذا خوردن، غذا در آن گیر کرده و حتی با مسواک زدن هم پاک نمی شود و متخصصان دندانپزشکی کودکان با استفاده از سیلانت های دندانپزشکی جاهای خالی و حفره ها را پر می کنند تا از پوسیدگی دندان کودکان جلوگیری شود.

3- باندینگ دندان

این روش برای کودکانی به کار می رود که شکستگی های جزئی در جلوی دندان دارند و دندانپزشکان با استفاده از مواد سفید رنگی که همرنگ دندان است، قسمت های شکسته شده را ترمیم می کنند.

نگرانی های ارتودنسی در کودکان توسط والدین

کودکانی که اقدام به ارتودنسی می کنند تمام مشکلاتشان ناشی از مسائل ژنتیکی و برخی از

مراقبت های نادرست در دوران کودکی است و همین مشکلات باعث رویش نامناسب و تغییر جهت دادن دندان های دائمی در کودکان می شود، بنابراین والدین باید توجه داشته باشند که کودکان را از همان سنین پائین به مطب های دندانپزشکی برده تا با این مشکلات مواجه نشوند. بهترین سن برای ارتودنسی کودکان 7 تا 12 سالگی است.

پیشنهاد ما به شما این مطلب است
دانلود متن و صوت دعای جوشن کبیر شب قدر آنلاین + ترجمه

عصب کشی دندان های شیری در کودکان

همانطور که می دانیم معمولا دندان های شیری کودکان از 6 تا 12 سالگی می افتد و جای خود را به دندان های دائمی می دهد و همچنین کارکرد دندان های شیری در کودکان درست مانند دندان های دائمی است، بنابراین کشیدن یکی از آنها می تواند مشکلات فراوانی برای کودکان در غذا خوردن به وجود بیاورد و حتی یکی از موارد بسیار مهم این است که دندان های شیری برای رشد مناسب دندان های دائمی کودکان تاثیر زیادی می گذارد و با کشیدن دندان های شیری ممکن است در آینده رشد دندان های دائمی کودکان با مشکلاتی، مانند: کج شدن دندان های دائمی، رشد دندان در محل نامناسب و مشکلات فکی و صورت شود.

زمانی که دندان کودک می افتد، دندان هایی که در دو طرف فضای خالی هستند کم کم شروع به حرکت به سمت فضای خالی می کنند و آن را پر می کنند و دندان را از حالت کجی در آورده و صاف می کند، این موارد گاهی برای متخصصان ارتودنسی خوب است و کودک دیگر نیازی به

ارتودنسی ندارد، اما این مسئله یک طرف قضیه است یعنی ممکن است این روش راه حل مناسبی نباشد و مشکلات ارتودنسی به وجود بیاید.

مثلا: کودکی که دندان شیری دارد و از طرفی یکی از دندان های انتهای دهانش دچار کرم خوردگی شدید شده و دیگر قابل پر کردن نیست و حتما باید کشیده شود و زمانی که این اتفاق می افتد،

دندان های پشتی دندان کشیده شده دیگر مانعی جلوی خود نمی بینند و کم کم به طرف فضای خالی حرکت کرده و آن را پر می کنند، در اینجا نباید فراموش کنیم که دندان دائمی کودک هنوز بیرون نزده و در زیر لثه منتظر است تا رشد کند، اگر جای خالی دندان با دندان دیگری پر شود مسلما دیگر جایی برای بیرون آمدن و رشد دندان دائمی کودک باقی نمی ماند و همین امر باعث نهفته یا نیمه نهفته شدن دندان  دائمی آنها می شود که در بزرگسالی، آنها را با مشکلات فراوانی رو به رو خواهد کرد و باید هزینه های بسیاری بابت اینگونه درمان بپردازند.

پیشنهاد ما به شما این مطلب است
درج ثبت آگهی رایگان دکتر زیبایی پوست و مو

نتیجه گیری:

همانطور که در بالا توضیح دادیم بهداشت و مراقبت از دهان و دندان کودکان یکی از مسائل بسیار مهم در دوران نوزادی و کودکی است و والدین حتما باید به آن توجه خاصی داشته باشند و با بردن منظم کودکان به دندانپزشکی سلامت دهان و دندان کودکان را در بزرگسالی تضمین کنند و همچنین دندانپزشکان نیز باید با راهنمایی و مهارت های خود چگونگی مراقبت از دندان های کودکان در خانه را به والدین آموزش دهند. دندانپزشکان باید طرز درست مسواک زدن و تمیز نگه داشتن

دندان های کودکان را به آنها گوشزد کنند و همچنین در مورد عادت های غذایی آنها برای محافظت لثه ها و دندان های آنها، به والدین مشاوره دهند.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 5 =