سایت آگهی کاوش تخصص
سایت آگهی کاوش تخصص

اطلاعاتی در مورد دکتر فوق تخصص شانه و دست

اطلاعاتی در مورد دکتر فوق تخصص شانه و دست

فوق تخصص شانه همان جراح ارتوپدی است که دوره های فلوشیب شانه را گذرانده و همچنین آموزش های حرفه ای را در زمینه تشخیص، درمان و جراحی های شانه و کتف دیده است. جراحان ارتوپد معمولا به تشخیص و درمان اختلالات اسکلتی بدن انسان می پردازند و بر تمامی نواحی استخوانی و اسکلتی بدن کاملا واقف هستند، گروهی دیگر از پزشکان، فوق تخصص خود را در برخی از اندام های بدن افراد، مانند: ران، زانو، مچ پا، آرنج و شانه سپری می کنند و زمانی که افراد دردی را در شانه و کتف خود احساس می کنند یا ورزشکارانی که در هنگام ورزش از ناحیه شانه دچار آسیب دیدگی شدید می شوند.

باید هر چه سریعتر به فوق تخصص شانه مراجعه کنند تاتحت درمان قرار گیرند، زیرا بسیاری از آسیب های شانه بسیار حساس بوده و با گذشت زمان این بیماری نیز بیشتر می شود و حتی ممکن است فرد به جای استفاده از دارو و توانبخشی نیاز فوری به عمل جراحی داشته باشد. برخی از افراد هنگامی که درد در ناحیه شانه دارند، اولین کاری که به ذهنشان خطور می کند، این است که به دکتر ارتوپد مراجعه کنند، غافل از این که پزشکانی نیزوجود دارند که به طور تخصصی روی ناحیه شانه و کتف کار می کنند و سالهاست که در این زمینه تجربه کسب کرده و آموزش دیده اند که به این پزشکان، فوق تخصصان شانه و کتف می گویند. زمانی که افراد از درد شانه و کتف به پزشک فوق تخصص مراجعه می کنند، پزشک تمامی قسمت های مفصل شانه از جمله: بافت استخوانی، سطح مفصلی، عضلات و تاندون ها را معاینه و در صورت نیاز به عکس رادیوگرافی و ام آر آی ارجاع می دهد. نکته قابل توجه آن است که بدانیم شانه از 13 استخوان تشکیل شده است

پیشنهاد ما به شما این مطلب است
درج آگهی + لیست پزشک دکتر مغز و اعصاب نورولوژیست

. شانه نسبت به مفاصل دیگر بیشتر در معرض شکستگی و آسیب دیدگی قرار دارد و یکی از حساس ترین مفاصل بدن به شمار می رود که تقریبا حرکت 360 درجه ای دارد. این عضو بدن، شامل: ماهیچه، تاندون، رباط و مفصل است و معروف ترین تاندون، تاندون روتاتورکاف است که شامل گروهی از ماهیچه ها و تاندون ها می شود که مفصل شانه را در خود جای می دهد. اگر اختلال در شانه بیمار به قدری زیاد باشد که مانع حرکت بیمار شود، ابتدا از روش غیر جراحی برای درمان استفاده می کنند و اگر این روش جواب نداد، پزشکان مجبور می شوند که برای بیمار از  روش جراحی استفاده کنند. بسیاری از افراد اگر به درد و بیماری خود بیشتر توجه کنند و به موقع به پزشک مراجعه کنند، می توانند با ورزش های ساده و فیزیوتراپی سلامتی خود را به دست آورند، ولی اگر نسبت به بیماری خود کم توجه باشند و به موقع به پزشک مراجعه نکنند باید تحت عمل جراحی قرار بگیرند.

6 مورد از علائم شایع مشکل در شانه :

1- ایجاد تورم در اطراف عضلات شانه

2- ضعف عضلات بازو، آرنج و دست

3- داشتن درد طولانی مدت در شانه

4- مشکلات حرکتی هنگام ورزش

5- احساس سوزن سوزن شدن و خواب رفتگی در اطراف بازو

6- حساسیت به لمس شانه

2 مورد از روش های جراحی شانه :

1- روش غیر جراحی یا غیر تهاجمی آرتروسکوپی

در این روش پزشک یک دستگاه بسیار نازک که شبیه به مداد است را با برش های کوچک داخل شانه بیمار می کند تا بتواند به وسیله لنز و دوربین ها، درون شانه را مشاهده کند و این دوربین ها و لنز تصاویر داخل شانه را در مانیتور نمایش می دهد و پزشک می تواند با مشاهده آن خیلی راحت مشکل بیمار را تشخیص دهد، این روش عمل جراحی به صورت سرپایی انجام می شود و کمترین عوارض جانبی را دارد.

پیشنهاد ما به شما این مطلب است
اطلاعاتی در مورد پوست و مو و بیماریهای مرتبط به آنها

5 مورد از توصیه های پزشکان برای روش های غیر جراحی:

الف – استفاده از تمرینات کششی ساده تحت نظر پزشک

ب – فیزیوتراپی در صورت تجویز

پ – استراحت طولانی مدت بدون فعالیت های شدید

ت – استفاده از داروهای ضد التهاب برای کاهش درد

ث – در برخی مواقع تزریق نیز می تواند باعث کاهش درد در بیمار شود.

2- روش باز جراحی

این روش برای بیمارانی به کار می رود که روش آرتروسکوپی امکان پذیر نیست، در این روش پزشک برش های کوچکی بر روی شانه بیمار ایجاد می کند و جراح به کمک آکرومیون استخوان را حذف می کند، این روش جراحی برای درمان پارگی های بزرگ و یا انتقال تاندون ها نسبت به جراحی آرتروسکوپی، روش بهتری است و در بسیاری از مواقع نتایج مطلوب و بهتری را بر جای می گذارد. البته انواع دیگری از جراحی ها نیز، مانند: تعویض کامل شانه، بازسازی یا ترمیم مفصل نیز انجام می شود.

البته قابل ذکر است که بیماری شانه و کتف تا حدود زیادی به عواملی، مانند: سن، سطح فعالیت، میزان سختی کار و میزان آسیب دیدگی در فرد مرتبط است. افراد مسن بیشتر در معرض صدمات و شکستگی ها قرار می گیرند، زیرا با افزایش سن، پوکی استخوان در آنها نیز افزایش می یابد و همچنین به دلیل افزایش سن دچار مشکلات بینایی و عدم تعادل در حرکت می شوند که همه این عوامل خود دلیل بروز این نوع بیماری می شود.

 

6 مورد از عوارض جراحی شانه:

1- پارگی مجدد تاندون ها

2- برگشت مجدد بیماری

پیشنهاد ما به شما این مطلب است
لایت باکس چیست + قیمت + مدل

3- خشکی مفاصل شانه

4- آسیب عصبی

5- آسیب عروقی

 

در مورد دررفتگی مکرر شانه چه می دانید؟

یکی دیگر از بیماری های شانه دررفتگی شانه می باشد که اگر بیشتر از دو بار برای فرد اتفاق بیفتد نیاز به عمل جراحی خواهد داشت و فرد پس از عمل جراحی تا 6 هفته حتما باید از آویز گردن استفاده کند و تا 6 ماه از فعالیت های ورزشی دوری کند.

نتیجه گیری:

آنچه که در مورد این تخصص آموختیم این است که شانه یکی از اعضای مهم بدن انسان به شمار می رود و کوچکترین مشکل در این ناحیه ممکن است فرد را از فعالیت های روزمره بازدارد. درد شانه را ممکن است هرکسی تجربه کند. بیشتر افرادی که به این دردها مبتلا می شوند، افراد مسن، افرادی که اصول درست نشستن و راه رفتن را رعایت نمی کنند یا ورزشکارانی که فعالیت ورزشی را به درستی انجام نمی دهند، اما علت هر چه که باشد، باید برای درمان آن به بهترین فوق تخصصان جراح شانه مراجعه کرده و به درمان آن بپردازیم.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج − 3 =