سایت آگهی کاوش تخصص
سایت آگهی کاوش تخصص

عید غدیر خم عید بزرگ مسلمین1401

 کاربر گرامی شما در حال خواندن مطلب عید غدیر خم عید بزرگ مسلمین در وب سایت کاوش تخصص میباشید.

در سال دهم هجرت پیامبر (ص) به حج رفتند و احکام آن را به مردم یاد دادند و هنگام برگشت از مکه در استراحتگاه جحفه (در غدیر خم) به دستور خدا مردم را گرد آوردند و در آن جمع امام علی (ع) را به جانشینی خود معرفی نمودند و این روز به نام عید غدیر نامگذاری شد.

معنای غدیر

غدیر به معنای آبگیر و گودالی است در بیابان که آب در آن گودال جمع می شود، این آبگیر در میان دو شهر بزرگ مکه و مدینه در محلی به نام جحفه قرار دارد و کاروانیان حج در این محل از هم جدا می شدند. در سال دهم هجرت پیامبر در این مکان امام علی (ع) را به عنوان جانشین خود به مردم معرفی نمودند.

در روز عید غدیر خم وقتی کلام حضرت پایان یافت، همه مردم سخن پیامبر را تکرار نمودند و بدینوسیله با وی بیعت کردند. در مراسم بیعت، پیامبر (ص) عمامه خود را که سحاب نام داشت به عنوان تاج افتخار بر سر امام علی (ع) قرار دادند.


2 خطبه قبل از غدیر:

1- اولین خطبه پیامبر در منا بود، در این خطبه در مورد امنیت اجتماعی مسلمین از نظر مال، جان و آبرو مطالبی بیان شد، سپس در مورد خونهای به ناحق ریخته شده و اموال به ناحق گرفته شده در دوران جاهلیت مواردی را بیان نمودند و آنها را بخشیدند تا به این صورت کینه توزیها از بین برود، و بعد فرمودند: (اگر من نباشم علی بن ابیطالب در مقابل متخلفین خواهد ایستاد ) و بعد حدیث ثقلین را بیان فرمودند: من دو چیز گرانبها در میان شما به امانت می گذارم که اگر به این دو تمسک بجوئید هرگز گمراه نمی شوید یکی کتاب خدا و دیگری اهل بیتم.

پیشنهاد ما به شما این مطلب است
روز زن و مادر + ولادت حضرت فاطمه + پیام تبریک 1400

2- در دومین خطبه که در مسجد حنیف بیان شد، در مورد اخلاق، عمل و دلسوزی برای امام مسلمین و تفرقه نینداختن توصیه و سفارش فرمودند و تساوی همه مسلمانان در برابر حقوق و قوانین الهی را اعلام کردند.

حدیثی از روز غدیر در منابع اهل سنت

در کتاب ابن ماجه چنین آمده است: همراه رسول خدا از سفر حج برگشتیم که در میان راه وی دستور دادند تا همه افراد جمع شوند آنگاه خطاب به جمعیت فرمودند: آیا من بر مومنان از خودشان سزاوارتر نیستم؟ گفتند: آری، فرمود: علی (ع) ولی هر کسی است که من مولای اویم، خدایا دوست بدار هر که را که او را دوست میدارد و دشمن بدار هر که را که او را دشمن می دارد. ( صفحات 56/55 – جلد اول کتاب سنن ابن ماجد )

ترمذی در جلد دوم کتاب خود به نقل از مسلمه بن کهیل می گوید: پیامبر فرموده اند: (هر که من مولای اویم، علی مولای اوست) و سپس می گوید، امام علی (ع) فرموده: در منطقه خم ابتدا زیر درختی را از خار و خاشاک پاک کردند آنگاه پیامبر در حالی که دست مرا در دست گرفته بودند خطاب به مردم فرمودند: ای مردم آیا شما گواهی نمی دهید که خداوند پروردگار شماست گفتند: آری گواهی می دهیم، سپس فرمود: آیا گواهی نمی دهید به اینکه خدا و رسول او بر شما از خودتان سزاوارترند و اینکه خدا و رسول خدا مولای شمایند؟ گفتند: آری، همین گونه است پیامبر (ص) فرمودند: هر کس که خدا و رسولش مولای اویند این مرد مولای او خواهد بود. (جلد دوم سنن کتاب ترمذی)

پیشنهاد ما به شما این مطلب است
در مورد ازدواج موفق چه می دانید

غدیر از نظر اهل بیت (ع)

پیامبر اکرم (ص) فرمودند: روز غدیر خم از برترین اعیاد امت من است و آن روزی است که خدای متعال به من امر فرمودند تا برادرم علی بن ابیطالب (ع) را به عنوان علم هدایت برای امتم معرفی کنم تا امت من پس از من به وسیله او هدایت شوند.

حضرت امام علی (ع) می فرمایند: ایشان در سالی که روز جمعه و عید غدیر در یک روز افتاده بود فرمودند: امروز، روزی بس بزرگ است، امروز روز کامل شدن دین است، امروز روز عهد و پیمان است، امروز روز بیان حقایق ایمان و راندن شیطان است.

در روایتی به نقل از حسن بن راشد آمده که گفته است: به امام صادق (ع) عرض کردم: فدایت شوم آیا برای مسلمانان عید دیگری جز فطر و قربان وجود دارد؟ فرمود: ای حسن آری، عیدی که از این دو عید شریفتر و برتر است گفتم: آن کدام است؟ فرمود: روزی که امیرالمومنین برای مردم به عنوان نشانه هدایت برگزیده شد. ( کتاب ثواب الاعمال – حائری تهرانی، مهدوی، پرتوی از غدیر/ انتشارات هجرت،1374، ص 59-/62 )

امام محمد باقر (ع) فرمودند: ابلیس چهار روز از سر ضعف و عجز ناله سرداد، روزی که مورد لعن قرار گرفت، روزی که به زمین فرستاده شد، روزی که پیامبر اکرم (ص) به نبوت مبعوث شد و روز عید غدیر خم.( ترجمه کتاب الغدیر فی السلام – مترجم دکتر محمود مهدوی دامغانی صفحه 46-/54 )

امام رضا (علیه السلام ) می فرمایند: روز عید غدیر خم روز عید اهل بیت محمد (ع) است، هر کس این روز را عید بگیرد خداوند مالش را زیاد می کند.

پیشنهاد ما به شما این مطلب است
ثبت درج آگهی رایگان برای حسابداری و حسابرسی

امام هادی (ع) می فرمایند: روز غدیر روز عید است، و افضل اعیاد نزد اهل بیت و محبان ایشان به شمار می آید.( کتاب شیخ محمد رضا، همان، ص/256 )

در روز عید غدیر اعمالی نیز توصیه شده است از جمله: روزه گرفتن، غسل کردن، اطعام کردن، خواندن دعای ندبه، صله ارحام و …

برای خواندن مطالب بیشتر به قسمت وبلاگ سایت کاوش تخصص مراجعه کنید.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفت + 3 =