سایت آگهی کاوش تخصص
سایت آگهی کاوش تخصص

عید سعید قربان عید بندگی

عید سعید قربان عید بندگی

عید قربان به معنای بازگشت انسان به مقام و تقرب الهی است، روز دهم ماه ذی الحجه یا عید قربان از بزرگترین عیدهای مسلمانان است که از آن به نام عید اضحی و عید خون نیز یاد میشود. در روایات اسلامی آمده است که در این روز خدا به ابراهیم خلیل فرمان داد تا فرزندش اسماعیل را قربانی کند، او اسماعیل را به قربانگاه برد، ولی فرشته جبرئیل همراه با قوچی نازل شد و ابراهیم آن را به جای اسماعیل قربانی کرد.

ذبح قربانی برای تقرب به پروردگار، از زمان حضرت آدم (ع) شروع شد، وقتی که دو فرزندش هابیل قوچی را و قابیل مقداری گندم را به بارگاه خداوند تقدیم کردند، در قرآن مجید (سوره مائده در آیه 27) این مورد ذکر شده است، پس از آن این عمل در تمامی ادیان آسمانی به عنوان یک عبادت و در مناسبتهای مختلف به عنوان یک دستور و آئین بر جا ماند.


در زمان جاهلیت هم مانند اسلام قربانی کردن مرسوم بود ولی قربانی آنها و نمازشان آمیخته به شرک و کفر بود، روش آنها هنگام قربانی کردن آن بود که کعبه را به خون قربانی آلوده می کردند و قسمتی از گوشت آن را بر خانه کعبه می آویختند تا خداوند آن را بپذیرد.

مسلمانان جهان مراسم عید سعید قربان را از یک تا چهار روز جشن می گیرند، آنها بهترین لباسهای خود را می پوشند و پس از انجام دادن عبادت های مخصوص این روز را به دید و بازدید می پردازند، بسیاری از مسلمانان در سراسر جهان در این روز گوسفند، گاو یا شتری را به یاد سنت ابراهیم خلیل، قربانی می کنند و گوشت آن را میان همسایگان و مستمندان تقسیم می کنند.

پیشنهاد ما به شما این مطلب است
اطلاعاتی در مورد دکتر فوق تخصص شانه و دست

سنت قربانی در روز عید قربان در سرزمین منا به یاد آن روز رخداده است، همه مسلمانانی که برای حج به زیارت خانه خدا می روند وظیفه دارند در منا گوسفند قربانی کنند. قربانی کردن حیوان نمادی از قربانی کردن حیوانیت انسان است به قصد قرب به خدای متعال و بندگی به درگاه معبود.

اعمال شب عید قربان

از امام صادق (ع) روایت شده که پدرانش چنین نقل می فرمودند:( امام علی (ع) دوست داشت چهار شب از سال خود را برای عبادت سپری کند، شب اول رجب، شب نیمه شعبان، شب عید فطر، و شب عید قربان ) همچنین شب و روز عید زیارت امام حسین (ع) که مستحب است.

4 مورد از اعمال روز عید قربان

1- غسل

2- نماز عید

3- دعای ندبه

4- قربانی کردن

غسل

غسل کردن در روز عید قربان از جانب علما بسیار تاکید شده تا جایی که برخی از علما آن را واجب دانسته اند.

نماز عید

این نماز در زمان حضور امام معصوم واجب است اما در زمان غیبت امام زمان (عج) گفته شده مستحب است (خواه به صورت جماعت خوانده شود یا فرادی) و خواندن  دعاهایی را که پیش از نماز عید و قبل از آن وارد شده است مستحب است، از بهترین دعاهای روز عید که بسیار بر خواندن آن تاکید شده است دعای قسمت چهل و هشتم صحیفه سجادیه است که با عبارت (اللهم هذا یوم مبارک) آغاز می شود، و همچنین دعای قسمت چهل و ششم صحیفه سجادیه هم مهم است و بر خواندن آن تاکید شده است.

دعای ندبه

پیشنهاد ما به شما این مطلب است
تست پاپ اسمیر روشی برای غربالگری دهانه رحم

خواندن دعای ندبه در روز عید قربان و سایر اعیاد مذهبی مستحب است.

قربانی کردن

برای حاجیان حاضر در مکه قربانی کردن واجب است، اما انجام قربانی برای همه مسلمانان دیگر مستحب است تا آنجایی که برخی از علما قربانی کردن در این روز را برای کسانی که توانایی مالی دارند واجب دانسته اند و خوردن کمی از گوشت آن بعد از نماز عید قربان را مستحب دانسته اند.

هنگام قربانی این دعا از امام صادق (ع) نقل شده است و خواندن آن مستحب است: (وجهت وجهی للذی فطرالسموات و الارض حنیفا مسلما و ما انا من المشرکین ان صلاتی و نسکی و محیای و مماتی للو رب العالمین، لاشریک له، و بذلک امرت و انا من المسلمین، اللهم منک و لک، بسم الله و الله اکبر، اللهم تقبل منی)

امام صادق (ع) در حدیثی فرموده اند: امام سجاد (ع) و امام باقر (ع) گوشت قربانی را به سه قسمت تقسیم می کردند، یک قسمت آن را به همسایگان می دادند و یک قسمت آن را به نیازمندان و قسمت سوم آن را برای اهل خانه نگه می داشتند.

برای کسانی که در این ایام در مراسم حج هستند تکبیرات حتما باید گفته شود، برای کسانی که در حج هستند حتما باید تکبیرات از نماز ظهر روز عید شروع و تا نماز صبح روز سیزدهم انجام و تکرار شود، اما برای کسانی که در روز حج آنجا نیستند باید تکبیرات از نماز ظهر روز عید شروع شده و تا نماز صبح روز دوازدهم خوانده و تکرار شود. تکبیرها به این صورت باید خوانده و تکرار شود ( الله اکبرالله اکبر، لااله الا الله و الله اکبر الله اکبر و لله الحمدالله اکبر علی ما هدانا الله اکبر علی ما رزقنا من بهیمه الانعام و الحمدالله علی ما ابلانا…)

پیشنهاد ما به شما این مطلب است
6 نکته کاربری بازاریابی عصبی یا نورومارکتینگ

روزه گرفتن در روز عید قربان مانند روز عید فطر حرام است.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 + 8 =