سایت آگهی کاوش تخصص
سایت آگهی کاوش تخصص

علت و رفع بیماری تبخال

علت و رفع بیماری تبخال

همانطور که می دانیم تبخال بیماری شایعی است که ممکن است همه افراد به نوعی آن را در زندگی خود تجربه کنند. شایع ترین نوع تبخال در افراد تبخال لب است که در اطراف لب ها و دهان به وجود می آید، در حقیقت تبخال عفونتی است که توسط HSV که همان ویروس هرپس سیمپلکس است، به وجود می آید، این ویروس سایر نواحی بدن، مانند: دستگاه تناسلی خارجی، ناحیه معقد، سطوح مخاطی و پوست را نیز درگیر می کند.

در بیماری تبخال، محل مورد نظر ملتهب و همراه با تاول های ریز نمایان می شود، این تاول ها به  صورت گروهی ظاهر می شوند که داخل این تاول ها مایع وجود دارد اما پس از مدتی تاول ها خشک و ناپدید می شوند و اگر سر باز کنند، به جاهای دیگر بدن نیز سرایت می کند.

ویروس تبخال برای همیشه در بدن باقی می ماند اما اغلب در حالت خفته قرار دارد، ویروس تبخال از راه ترشح تاول ها به سرعت هرچه تمام گسترش می یابد و تا زمانی که کاملا خشک و اطراف آن پوسته پوسته شود، ادامه دارد، البته برخی از افراد هم تا دچار استرس و اضطراب می شوند یا تب می کنند گوشه لبشان زخمی به وجود می آید که به آن تبخال می گویند و یکی از رایج ترین زخم هایی است که افراد به طور روزمره با آن دست به گریبان هستند.

حال این سوال پیش می آید که مردم چگونه به ویروس تبخال مبتلا می شوند؟ در پاسخ باید گفت: که تبخال نوعی عفونت عود کننده ویروسی است که در ابتدا وارد بدن شده و بعد هرچند وقت یک بار بیماری عود کرده و علائم آن ظاهر می شود.

پیشنهاد ما به شما این مطلب است
اهمیت دندانپزشکی کودکان توسط والدین

 

3 مورد از دلایل ابتلای افراد به ویروس تبخال:

1- از آنجا که این بیماری مسری است و ویروس آن مانند ویروس سرماخوردگی یا آنفلوانزا است باید از شخص دیگری وارد بدن شود.

2- هر گونه تماس با فردی که زخم تبخال در صورتش دارد، می تواند باعث انتقال این ویروس در افراد شود.

3- یکی دیگر از راه های انتقال تبخال استفاده از لوازم غذا خوری، تیغ یا حوله دیگران است.

اگر چه تبخال بیماری آزار دهنده ای است، اما معمولا خطرناک نیستند و حداکثر تا دو هفته بهبود می یابد، اما اگر تبخال در برخی از افراد بعد از گذشت دو هفته بهبودی حاصل نشد، بهتر است با یک پزشک مشورت کنند و همچنین افرادی که از نظر سیستم ایمنی ضعیف هستند، مثلا: افراد مبتلا به ایدز، بیماری های خونی، بیمارانی که داروهای شیمی درمانی مصرف می کنند و کسانی که مدت طولانی از کورتون استفاده می کنند ، این افراد باید هنگام ابتلا به تبخال حتما به پزشک مراجعه کنند، چون ممکن است ویروس تبخال ریه، کبد و مغز آنها را درگیر کند و یا حتی منجر به مرگ شود.

5 مورد از علائم اولیه تبخال:

1- تب

2- خستگی و احساس بیماری

3- درد و خارش در افراد

4- تورم غدد لنفاوی

5- گلو درد

2 نوع از ویروس هرپس سیمپلکس:

1- HSV نوع اول: این نوع ویروسی است که در اطراف دهان به وجود می آید و باعث تبخال و تاول های کوچک دور لب و روی صورت می شود.

2- HSV نوع دوم: ویروسی است که در ناحیه تناسلی رخ می دهد، نوع دوم معمولا پس از شروع فعالیت جنسی ظاهر می شود و تا پایان عمر همراه شخص خواهد بود، اما احتمال دارد علائم آن در  برخی از افراد ظاهر نشود.

پیشنهاد ما به شما این مطلب است
بازاریابی ویروسی

3 مورد از علل ابتلا به تبخال نوع اول:

1- از راه بوسیدن

2- استفاده مشترک از بالم لب یا رژ لب

3- خوردن و نوشیدن افراد از ظروف مشترک

 

تبخال جنسی و بارداری چیست؟

اگر شریک زندگی شما تبخال دارد و شما به آن مبتلا نیستید حتما باید در حین رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنید زیرا ممکن است که عفونت را به شما منتقل کند، در صورت مشاهده هرگونه زخم تا زمان بهبودی به طور کامل باید از رابطه جنسی خودداری کنید و اگر باردار هستید و تبخال تناسلی  دارید حتما به پزشک اطلاع دهید تا او داروی ضد ویروسی به شما بدهد. اگر مادران در حین زایمان یا نزدیک به آن عفونت تبخال تناسلی داشته باشند آن را به نوزاد خود منتقل می کنند، زمانی که نوزاد از کانال زایمان می گذرد، ممکن است با زخم ها تماس پیدا کند و به ویروس آلوده شود که همین امر می تواند باعث آسیب مغزی، کوری یا حتی مرگ در نوزادان شود.

توضیحاتی در مورد تبخال تناسلی

در حقیقت تبخال تناسلی نوعی بیماری جنسی مسری است که زنان و مردان به آن مبتلا می شوند. عامل بیماری جنسی، ویروسی به نام هرپس سیمپلکس HSV است، اما بسیاری از مبتلایان از بیماری خود اطلاعی ندارند، چرا که این بیماری ممکن است هیچ نشانه ای نداشته باشد، بنابراین برخی افراد بعد از آلودگی به این ویروس سال ها دچار زخم های تناسلی می شوند، البته این عفونت را می توان با دارو و مراقبت های شخصی و فردی مدیریت کرد و مبتلایان به این بیماری حتما باید با شریک جنسی خود مشورت کنند، زیرا این بیماری مسری است و ممکن است آنها را نیز درگیر کند.

پیشنهاد ما به شما این مطلب است
با آگهی رایگان چگونه مخاطب هدف قرار دهیم
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه + هجده =