سایت آگهی کاوش تخصص
سایت آگهی کاوش تخصص

دندانسازی و لابراتوار دندانسازی

شما در حال خواندن دندانسازی و لابراتوار دندانسازی در وب سایت کاوش تخصص میباشید.

رشته دندانسازی یا همان رشته ساخت پروتزهای دندانی یکی از رشته های علوم تجربی می باشد که توسط دانشگاه های سراسری تعداد محدودی دانشجو می پذیرد و آنها پس از پذیرفته شدن در رشته دندانسازی، کار در لابراتوارها، مراکز درمانی، دولتی و خصوصی را آغاز می کنند . اگر بخواهیم به طور کاملتر توضیح دهیم ساخت دندان های مصنوعی و یا پلاکت های ارتودنسی بر عهده دندانساز است.

وظیفه یک دندانساز به این صورت است که در ابتدا دندانپزشک، دندان های بیمار را قالب گیری کرده و بعد قالب ها را به لابراتوار می فرستد تا دندانساز بر اساس درمان و نظر دندانپزشک، پروتزهای دندانی مناسب را برای بیمار آماده کند.

یکی از نکته های بسیار مهم آن است که دندانسازها به هیچ عنوان حق پذیرش بیمار را ندارند و پذیرش بیمار فقط توسط دندانپزشک انجام می شود.


یکی از راه های گرفتن مدرک دندانسازی شرکت در آزمون های سراسری و به حد نصاب رسیدن به رشته تکنسین پروتزهای دندانی است، البته این رشته از کاردانی به کارشناسی ارتقاء پیدا کرده که امروزه در مقطع کاردانی نیز دانشجو می پذیرد و دانشجویان می توانند پس از گذراندن این دوره یا به صورت مستقل اقدام به تاسیس لابراتوار کنند و یا در مراکز دندانپزشکی خدمت کنند، البته قابل ذکراست که علاقمندان به حرفه دندانسازی هم از طریق شرکت در آزمون سراسری و دانشگاه می توانند وارد این حرفه شوند وعده ای هم هستند که به صورت تجربی به یادگیری این حرفه می پردازند.

پیشنهاد ما به شما این مطلب است
IGTV اینستاگرام چیست

امروزه در سرتاسر دنیا شاهد آن هستیم که در مورد رشته دندانسازی و داشتن مدرک تحصیلی آنچنان که باید سخت گیری نمی شود و علت آن است که این گروه شغلی به دلیل این که اجازه کار به طور مستیقم بر روی بیمار را ندارند و ارتباط مستقیم و معاینه بیمار فقط برعهده خود دندانپزشک انجام می شود، نظارت کافی از سوی دولت انجام نمی شود.

نکته قابل توجه آن است که مجوز تاسیس لابراتوار دندانسازی به کسانی داده می شود که مدرک دانشگاهی پروتزهای دندانی داشته باشند. متاسفانه این رشته در ایران فقط تا مقطع کارشناسی وجود دارد نه بیشتر، در حقیت رشته دندانسازی یکی از شغل هایی است که در دیگر کشورها از بازار کار خوبی برخورار است و به افرادی که قصد رفتن به دیگر کشورها را دارند، این رشته به آنها توصیه می شود.

در مورد دندانسازی آکادمیک یا دندانسازی تجربی چه می دانید؟

در حقیقت یکی از نکات بسیار مهم در دندانسازی داشتن مهارت و تجربه در کنار علم و دانش است که می تواند با موفقیت بسیاری همراه باشد، یعنی مهارت و علم مکمل یکدیگرند.

امروزه برخی از دانشجویان که این رشته را در دانشگاه ها می گذرانند، کمتر مهارت لازم را به دست می آورند و برای آن که کمتر با مشکل روبه رو شوند، می توانند در کلاس های عملی که در خارج از دانشگاه وجود دارد، شرکت کرده و با کارآموزی در شرایط خوبی مشغول به کارشوند، و از طرفی افرادی هم هستند که این رشته را به صورت تجربی دنبال می کنند و به دلیل نداشتن علم و دانش کافی در دندانسازی و این که این رشته را نزد چه کسانی و با چه میزان مهارت آموخته اند، می تواند مشکلات بسیاری را در ساخت پروتزهای دندانی به وجود بیاورد، بنابراین رشته دندانسازی باید در آن واحد با علم و دانش و هم مهارت و تجربه کافی همراه باشد تا بتواند دراین رشته به موفقیت برسد.

پیشنهاد ما به شما این مطلب است
لایت باکس چیست + قیمت + مدل

امروزه شاهد آن هستیم که بسیاری از جوانان در جستجوی کارهایی هستند که بازار کار و درآمد بسیار بالایی دارد که دندانسازی یکی از همین کارهاست و جزء مشاغل پرطرفدار است و از آنجا که دندان یکی از مهمترین اجزاء به شمار می رود و در زیبایی و جذابیت صورت تاثیر فراوان دارد به همین دلیل مردم بیش از گذشته به دندان های خود اهمیت می دهند، از این رو دندانسازی یکی از پر درآمدترین شغل هاست.

امروزه با توجه به افزایش سن مردم ایران، مراکز درمانی و سلامت هم روبه افزایش است که دندانپزشکی و زیر مجموعه های آن از جمله دندانسازی یکی از آنهاست که سرمایه گذاران بسیاری را به سوی خود جلب کرده و منجر به تاسیس کلینیک های متعددی شده است.

البته این رشته با بازار کار خوبی که دارد، متاسفانه در ایران کمتر شناخته شده است و فقط افرادی که به رشته دندانپزشکی علاقمند هستند، به دندانسازی توجه می کنند.

 4 مورد از دلایل تحصیل در رشته دندانسازی

1- ارائه خدمات درمانی برای حفظ و سلامتی مردم و جلوگیری از آسیب و صدمات  به آنها

2- شناسایی و آموزش و پیشرفت در دندانسازی و بروز شدن در ساخت و طراحی های پروتزهای دندانی

3- رفع نیازهای مردم در علم پزشکی

4- شناخته شدن این رشته پردرآمد در بین مردم

تفاوت رشته دندانپزشکی با دندانسازی در چیست؟

عده زیادی از افراد به خصوص دانشجویان تصور می کنند که دندانسازی همان دندانپزشکی است و هر دو می توانند در یک محیط کار کنند اما در واقع اینطور نیست و کاملا با هم فرق دارند، تحصیل در رشته دندانپزشکی 6 سال است و در این مدت دانشجویان دندانپزشکی علومی، مانند: رعایت بهداشت دهان و دندان، بیماری های دهان و غیره را آموزش می بینند، اما تحصیل در رشته دندانسازی 2 سال است که در این دو سال دانشجویان کارهایی، مانند: ساخت دندان مصنوعی از نوع متحرک، همچنین پر کردن سطحی دندان و جرم گیری را در حیطه کاری خود انجام می دهند.

پیشنهاد ما به شما این مطلب است
ثبت رپورتاژ آگهی دائمی + هدیه رایگان

پیشهاد میکنیم برای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت کاوش تخصص مراجعه نمائید.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده + 20 =