سایت آگهی کاوش تخصص
سایت آگهی کاوش تخصص

بازاریابی ویروسی

مسئله اصلی در این پژوهش شناسایی عوامل کلیدی در انتشار تبلیغ ویروسی و میزان اهمیت هر یک از این عوامل است. در کل محقق به دنبال این است که چه عواملی سبب کارایی بهتر و بهبود فرایند بازاریابی ویروسی در بخش بازاریابی اینترنتی و به خصوص نرم افزارهای کاربردی موبایل کشور می شوند و کدام یک از این عوامل اهمیت بیشتری دارند.

بازاریابی دهان به دهان شخصی، ابزار تبلیغی قدرتمتد و منبع اطلاعاتی مهم و تاثیرگذار بد نگرش ها و رفتار خرید مصرف کننده است. به گفته مکللن، در سال ۲۰۰۹  شرکت های آمریکایی۱،۷ میلیون دلار صرف بازاریابی دهان به دهان و تبلیغات توصیه ای خود کرده اند و قصد دارند آن را به ۳ میلیون دلار تا سال ۲۰۱۳ برسانند. نخستین بار ویلیام وایت، حدود ۴۰ سال پیش عبارت بازاریابی دهان به دهان را طی مطالعه کلاسیک بازاریابی در مجله فورچون مطرح کرد.

قدرت تأثیر گذاری توصیه دیگران از سه عامل کلیدی نشئت می گیرد: اول، چگونگی ارتباطات است که عامل مهمی در بازاریابی دهان به دهان به شمار می رود؛ بسیاری از بحث هایی که با خانواده یا دوستان صورت می گیرد به حمایت از آنها در بروز رفتارهای خاصی می انجامد. دوم، بر خلاف جریان ارتباطات یک طرفه مثل آگهی های بازرگانی، بازاریابی دهان به دهان شخصی، جریان دوطرفه ای را به خدمت می گیرد. قدرت جریان ارتباطی دوطرفه از این واقعیت نشئت می گیرد که فرد می تواند بپرسد، توضیحاتی دریافت کند و نتایج سودمند را پیگیری نماید. سوم، بازاریابی دهان به دهان شخصی، از ویژگی تجربه نیابتی برخوردار است، یعنی افرادی که درباره محصولات و خدمات با یکدیگر صحبت می کنند، خود آن محصول یا خدمت را تجربه کرده اند.

بازاریابی ویروسی

شرکتهایی از جمله یاهو و هات میل، این روش را به کار می برند. آنها از طریق پیام هایی در برنامه های پست الکترونیک، برای خود تبلیغ می کنند. در این روش، هر نامه ای که از خدمات پست الکترونیک این شرکتها صادر می شود، حاوی پیام تبلیغاتی مختصر و مفیدی است؛ یعنی به تعداد نامه هایی که مردم با استفاده از خدمات آنها بین هم مبادله می کنند، این پیام ها توزیع می شود. از آنجا که پیام ها بدون فعالیت و دخالت مستقیم این شرکت ها توزیع شده و در تمام مکاتبات، بین افرادی که نشانی الکترونیک خود را از این شرکت گرفته اند، منتشر می شود، به این شیوه بازاریابی ویروسی راهبردی می گویند.

بازاریابی ویروسی یک هدف نیست، بلکه بخشی از استراتژی جامع بازاریابی شرکت است. در واقع اگر هدف عمده فعالیتهای پست الکترونیک، ایجاد نام و نشان تجاری است، برای تحقق آن می توان از بازاریابی ویروسی استفاده کرد.

منبع: مدیرمگ

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + 17 =