سایت آگهی کاوش تخصص
سایت آگهی کاوش تخصص

انواع جراحی دست + لیست پزشک

در مورد نحوه جراحی دست چه می دانید؟

جراحی دست شاخه ای از پزشکی است که به درمان و بیماری های دست می پردازد و این درمان می تواند به دو روش جراحی و غیر جراحی صورت گیرد. دست که یکی از اعضای بسیار مهم و حساس بدن انسان است، دارای استخوان و ساختار شگفت انگیزی است و از آنجا که همه کارهای روزمره انسان با دست انجام می گیرد، اگر با بی توجهی و نادیده گرفته شدن این قسمت از بدن توسط  افراد مواجه شود، می تواند دچار آسیب ها و مشکلات فراوانی در آنها شود.

تنوع در جراحی دست بسیار بیشتر از شاخه های ارتوپدی است. همانطور که توضیح دادیم جراحی دست برای بهبود آسیب های دست و مچ انجام می شود و از آنجا که دست عضو بسیار مهمی در انسان به حساب می آید، بنابراین جراحی آن حتما باید توسط یک فوق تخصص جراحی دست ماهر و با صبر و حوصله انجام شود تا مشکلی برای دست بیمار به وجود نیاید.

جراحان دست پزشکانی هستند که در شاخه های جراحی عمومی، جراحی ارتوپدی یا جراحی پلاستیک تخصص گرفته اند و بعد از آن فوق تخصص جراحی دست می گیرند. بیماری های انگشتان، مچ دست، ساعد، آرنج و بازو در حیطه کاری و وظایف جراحان دست می باشد. یک جراح دست خوب و ماهر باید بتواند انواع جراحی های میکروسکوپی، پیوند اعضاء قطع شده، جراحی پلاستیک و ترمیمی، درمان بیماری های مادرزادی، تعویض مفصل و غیره را به خوبی انجام دهد.

عمل جراحی دست و مچ، شامل: مچ دست، کف دست و شانه است. جراحی دست و مچ برای عملکرد درست دست ها و برای بهبودی دست انجام می گیرد، جراحی دست از شانه شروع شده تا مچ دست ادامه می یابد که بیشتر جراحی های دست ناشی از تصادفات و حوادث گوناگون است. جراحی دست بسیار گسترده است و انواع مختلفی دارد.

پیشنهاد ما به شما این مطلب است
علت نامگذاری روز پرستار+ متن تبریک 1400

تفاوت جراحان پلاستیک با جراحان دست در چیست؟

از آنجایی که جراحی دست دارای روش های گوناگون است، جراحان پلاستیک که عمل جراحی دست را انجام می دهند بیشتر به دنبال ترمیم در ظاهر دست و انگشتان هستنند، اما جراحان فوق تخصص دست بیشتر تلاششان آن است که مشکلات و بیماری های دست را درمان کنند.

افرادی که دچار انواع شکستگی ها، صدمات عصبی در دست، پارگی ها، صدمات در تاندون ها، ناهنجاری های مادرزادی دست و محدودیت در حرکت دست هستند، احتیاج به عمل جراحی دارند و باید به پزشک مربوطه مراجعه کنند.

 

توضیحاتی در مورد درمان عصب دست

همانطور که می دانیم تمامی دستورات و حرکات اندام های انسان توسط مغز انجام می شود و اگر سیگنال های عصبی دست به مغز نرسد ممکن است اندام های حرکتی انسان آسیب ببیند، البته بعضی آسیب ها به خودی خود بهبود می یابند ولی بعضی دیگر نیاز به جراحی دارند. عواملی، مانند: بریدگی، کشش و فشار می تواند باعث آسیب های عصبی در فرد شود. اگر افراد حس می کنند که دست هایشان مانند قبل دیگر کارایی قبل را ندارد حتما باید به پزشک مراجعه کرده و درمان شوند. نکته قابل توجه آن است که آسیب های عصبی دست به 5 گروه تقسیم می شود که معمولا آسیب های درجه 1 تا 3 با کمی مراقبت بهبود می یابد ولی آسیب های درجه 4 و 5 نیاز به عمل جراحی دارد، آن هم به میزان بریدگی و اندازه شکافی که بین عصب های جدا شده دست وجود دارد، بستگی دارد.

درباره آرتروز دست چه می دانید؟

بیماری آرتروز دست که در بین افراد جامعه به وفور دیده می شود، شایع ترین دلیل آن را می توان افزایش سن، ژنتیک و انجام حرکات تکراری با دست به مدت طولانی مانند تایپ کردن اشاره کرد که در این صورت افراد باید با مراجعه به پزشک و انجام آزمایشات اولیه اقدام به درمان کرده و یا دارو برای آنها تجویز شود. امروزه برای درمان آرتروز دست از تزریق استروئید و کورتیزون استفاده می کنند که بسیار موثر است و بیشتر برای افرادی که فعالیت فیزیکی بسیاری دارند، استفاده می شود.

پیشنهاد ما به شما این مطلب است
پیامک تبریک عید غدیر خم 1401

اطلاعاتی در مورد کیست مچ دست

این کیست ها معمولا در تاندون ها و یا مفاصل مچ دست و گاهی در مچ به وجود می آیند که با فشار دادن بر روی آن قسمت، عصب های آن قسمت تحریک شده و موجب درد شدید شده و یا حرکت دست را کاهش می دهد که در این حالت افراد باید برای درمان آن اقدام کرده و به پزشک مراجعه کنند و در صورت بزرگ شدن این کیست ها پزشک برای بیمار، بریس تجویز می کند. البته پزشکان برای درمان کیست از روش دیگری نیز استفاده می کنند، در این روش با یک سوزن، مایعات را از کیست خارج می کنند که ممکن است در این روش کیست مجددا عود کند، اگر این روش نیز کارساز نبود و بیماری کنترل نشد، پزشک مجبور می شود از روش عمل جراحی استفاده کند، به این صورت که کیست و ساقه را که به مفصل یا تاندون وصل شده است را بر می دارد.

تونل کارپ چه بیماری است؟

تونل کارپ همان بیماری است که باعث بی حسی، سوزن سوزن شدن دست و بازوها می شود و برای این بیماری دو روش جراحی وجود دارد.

1- در روش اول، جراح با آندوسکوپی از یک تلسکوپ که مجهز به دوربین کوچک است برای دیدن تونل کارپ استفاده می کند سپس رباط های مچ دست را از این طریق ایجاد می کند و در این نوع جراحی ممکن است بعد از یک هفته درد کمتر شود.

2- روش دوم، جراحی باز است که در این روش، جراح کف دست بیمار را برای دیدن تونل کارپ  برش می دهد و اگر برای آزاد شدن عصب دست، یک قسمتی از رباط ها پاره شوند با تشخیص  پزشک راه درمان را آسانتر می کنند.

پیشنهاد ما به شما این مطلب است
اشعاری از حافظ در وصف عید نوروز 1401

چگونگی روش درمان دست درد

اگر درد دست در فرد شدید باشد و بیمار با استراحت کردن کامل بهبودی خود را به دست نیاورد باید با مراجعه به پزشک از مچ بندهای طبی برای کم کردن درد استفاده کند. یخ ابزاری نیز یکی دیگر از روش های مفید برای کنترل کردن درد و التهاب دست است. گرما درمانی نیز یکی از روش های کاهش درد دست است.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × پنج =